Sims Nedir?

0 52

Karı isterim diye bir yerlerini yırtarak ağlayan karakterime, sus bizim sevgilimiz var da noluyo diye bağırmama neden olarak yan odada uyuyan abimin ‘zirzop musun?’ bakışlarıyla beni süzmesine neden olmuştu bu oyun. Nice moment ha.

SimCity! Kısa bir süre önce oyunculara sunulan, ağır bağımlılık yapabilecek oyun. Ve bir nevi de tanrıcılık.

SimCity’nin bütün oyunlarında sokaklar tasarladık, köprüler dizayn ettik, temeller için çabaladık. City hakkındaki tüm sorunlarımız sona erdi. Ya da biz öyle düşündük. Maxis, The Sims’le yeni oyunda City komşularımızla dertlere boğdu. Kendine bir bina bul, bir family yarat ve olabildiğince elit biçimde yaşama imkanı sun. Aim nedir? Aim budur.

Başlangıçta oyun için sizden bir aile yaratmanız istenecek. İstediğiniz takdirde default gelen karakterlerden oluşturabilirsiniz. Geniş ya da çekirdek bir aile, bireylerin yaşları, anneniz tombul mu sıska mı, hepsi hayal gücünüzde saklı diyebilirim. Karakterlerin görünüşlerinin yanı sıra karakteristik özellikleri de mevcut. Bunlar Hiperaktif, Dışadönük, Eğlenceli, Düzenli, Kibar. Bunların tamamında da sizin istek ve seçimleriniz belirleyici olacak. Karakter özellikleriniz oyunun işleyişini de değiştirecektir. Karakterleri oluşturmanın ardından uygun fiyatlı bi ev bulacağız ki ev eşyalarını düzenlemekte zorlanmayalım.

 

Evi ayarladığımız an eşyaları dizayn etmeye başlamalıyız. Oyunda neler yapabileceğimizi anlamak amacıyla tutorial modunu gözden geçirmelisiniz. Karakterleri nasıl yönetebileceğiniz veya gündelik olarak yapmanız gereken işleri hızlıca gösterecektir. Ev dizaynı için ayrılan Buy mod Ve Build mod içerisinde oyunda zaman akışı olmaz. Oyunun akış hızını süre sayacının yanında bulunan play ve fast forward seçeneklerinden değiştirebilirsiniz.

Genel anlamda oyun zor diyebileceğimiz düzeyde değil fakat family birey sayısı kadar gereksinimler de çoğalıyor. Birebir reel life olarak düşünebilirsiniz. Evinizdeki itemleri istediğiniz zaman satabilmek için buy modunda itemi seçin ve Efeuna basın, yeterli. Elbette aldığınız fiyattan daha az bir miktarda satabileceksiniz. Bu nedenle eşyaları satın alırken dikkatli olmanız faydanıza olacaktır. Bir itemin yerini değiştirmek istiyorsanız buy modda bir kez üzerine tıklayın, istediğiniz yöne ilerleyecektir. Evinizdeki birtakım eşyalar bazılarına ihtiyaç duyar. Nasıl mı? Misal yatağınıza bir örtü satın aldınız fakat yatağınız yok, üzgünüm örtü elinizde kaldı.

Oyundaki en önemli item tahmin edeceğiniz üzere para. Nasıl kazanabileceğinizi düşünüyor olmalısınız. Oldukça kolay. Hızlıca gazeteyi alıyorsunuz. Gazetenin üzerine tıkladığınızda ekrana bir sayfa gelecektir, ekrandan ‘Bir iş bul’ seçeneğine tıklarsanız, karakteriniz sayfadaki iş ilanlarına göz atmaya başlayarak kendisine bir iş bulacaktır. İşinizi bulduğunuzda ise, mesai saatlerinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekli olacak. Misal öğlen on iki de mi geliyor taşıt? O zaman erken uyumalısınız demeliyim, eğer zamanında iş yerine gidemezseniz bu sizin kovulmayla dolayısıyla para bulamama sorunuyla uğraştırır.

Komşuluk, arkadaşlık veya özel ilişkileriniz de epey önemli. Özellikle komşuluk ilişkileriniz yaşam kalitenizi etkileyecektir. İki kişi buluştuklarında sohbet etmeye başlarlar, ardından iyi geçindiklerini anlarlar, minik mimikler ve hareketlerle ilgilerini yansıtırlar ardından bir aşk hikayesi ile karşı karşıya kalırsınız . Ayrıca sevgilinizin yanında farklı biriyle eğlenebilir, öpebilir, sarılabilirsiniz, sevgiliniz buna karışmayacaktır. Fakat yeni birini öpmek isterseniz güzel şeyler yaşanmaz..

Oyun modundayken herhangi bir Sim’in sağında farklı simgeler farkedeceksiniz. Bunlar genel olarak ruh hali, kişilik, iş ve ev butonlarıdır. Butonlardaki barlarda ölçüler vardır, gösterge ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Ayrıca ruh hali butonuna tıkladığınızda ekranda birbirinden farklı barlara rastlayacaksınız. Bunlar sırasıyla enerji, yeme durumu, rahatlık, temizlik gibidir. Bunlar ise soldan sağa ilerledikçe sizin için iyi olacaktır.

Bu arada 🙂

Ctrl+shift+c yaparsanız ve ekranda beliren kutucuğa ‘rosebud‘ yazarsanız beleş 10.000$ elde edebilirsiniz.

 

 

En önemlisi de oyunda istediğiniz prensesleri yaratabiliyorsunuz!
Bu kesinlikle mükemmel.

İyi şanslar ve eğlenceler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku