Outer Wilds Nedir?

0 38

Bu incelememizde akış yönüyle benzersiz bir keşif oyunuyla eğleniyoruz. Bilim kurgu imgeleriyle donatılmış Outer Wilds, bu yılın en ilgi toplayıcı oyunu diyebilir miyiz? Bence kesinlike.

Outer Wilds inceleme

Epey yalın bir girişle oyun severlere sunulan Outer Wilds, baş kahraman için oyunculara 4 göze sahip olan ve fiziksel anlamda insan yapısını epey andıran Hearthian türünden bir kahramanı veriyor. Teknoloji açısından fazlaca gelişmiştir Hearthian’s. Çiftçilikle uğraşan ve tahta kulübelerde yaşayan Hearthian türü, uzay ve gök bilimi üzerinde oldukça profesyonel. Genel olarak bir astronotu yönettiğimiz tasarıda ilk olarak oyuna giriş yaptığınız kasabayı incelemenizi tavsiye ederim. Diğer türlü incelemeden uzaya giderseniz temel imgeleri yakalayamayabilir, uzay boşluğunda ölebilirsiniz.

Outer Wilds bize sürdürmemiz adına görevler vermiyor. Gamer’ları aniden Outer Wilds dünyasında mahsur eden oyun, sizi emeklemeyi yeni öğrenebilmiş çocuk yerine koyuyor. Fakat uzay mekiğimizdeki görev şablonları ile birlikte az çok sonraki hamlenizi oluşturabiliyorsunuz. Ateş kenarında girdiğiniz dünya içinde ilk karşınıza çıkan NPC, mekiği hareket ettirebilmek için kordinat gereksinimi duyacacağımızı söylüyor. Kordinatları elde etmek amacıyla ulaştığımız inceleme alanındaysa baş kahramanımız değişik şeyler seziyorsunuz. İzleme alanından uzaklaşırken duvardaki antik Nomai heykelinin irislerini hareket ettirmesiyle kahramanımızın bilinçaltını yönetmeyr başlamasıyla kahramanımız büyük bir şok geçiriyor.

Outer Wilds, oyuncudan eski alfabelerle oluşturulmuş Nomai parşömenlerinin sırrını bulmasını istiyor. Oyun size hususi bir çeviri makinası sunuyor ve bununla yaşadığımız galaksinin geçmişini keşfedebiliyoruz. Her uirmi iki dakika başında güneşin patlamasıyla tekrardan sıfırlanan oyun, bütün akışınızı siliyor. Fakat öğrendiklerimiz ile bir sonraki döngüde bu tabletlerin sırrını çözmeye daha çok yaklaşıyoruz. Oyunda aim bu döngünün sürekli gerçekleşmesinim sebebini ve neden bizim zihnimizden o anların silinmediğini keşfetmek.

Dünyanın her 22 dakikanın başında sıfırlanması. Bu da güneş sistemindeki en ırak yeri incelemek için yalnızca 22 dakikaya sahibiz demektir. Ve doğruyu söylemek gerekirse bu sistemin epey heyecan verici olduğunu size belirtebilirim.

Oyunun fizik itemleri üzerinde çokça uğraşılmış. Yer çekimi sistemi üzerinde de ince eleyip sık dokuyan tasarı sahipleri, gamer’lara detaysız da olsa astronot hissiyatını yaşatmayı öne sürüyor.

Şepşeker oyundur. Oynayın, oynatın.

İyi eğlenceler ve şanslar!

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku