League of Legends nedir?

0 35

League of Legends nedir?
Oyun dünyasının BMW’si League of Legends heyecan dolu, stratejiye dayalı dayalı, savaş oyunlarının rekabetini rol oluşturma oyunlarının itemleriyle yoğurarak
birleştiren online bir oyundur. Grafikleri ve oynanışlarıyla kendine has şampiyonları içeren iki team, farklı savaş alanlarında ve farklı modlarda birebir mücadele eder. League of Legends devamlı zenginleşen şampiyonları, düzenle güncellenen içeriği ve canlı müsabaka ortamıyla, her beceri düzeyindeki oyuncunun usanmadan çok uzun bir süre oynamak isteyeceği bir oyundur.

Nasıl oynanır?

League of Legends 5’er oyunculuk 2 team’in, 3 koridordan oluşan bir oyun alanında birbirlerinin merkez üslerini yok etme rekabetidir. Bu görevi gerçekleştirirken farklı değişkenleri kullanmak zorunda olursunuz. Bu değişkenleri kullanma yönteminiz de oyundaki stratejinizi belirler. Stratejinizi oluşturabileceğiniz 6 çeşitli değişken mevcut. Bu değişkenler şöyle sıralanabilir;
Kabiliyetler, Rünler, Şampiyonlar, Eşyalar ve Sihirdar Büyüleri. Seçtiğiniz seçeneğe göre düşmanınıza karşı başarı sağlayabilir ve bu üstünlüğü devam ettirerek oyunu kazanabilirsiniz.

League of Legends’ta değişkenlerin yanı sıra bir de statik olgular vardır. Bunlar da Merkez Yapı-Minyonlar-Kuleler-İnhibitörler-Cavanarlar şeklinde 5 büyük başlıkta sıralanmıştır. Bu olgular sizin seçiminiz dışında bütün oyunda vardır ve size pek çok dezavantajlar ve avantajlar sağlamaktadır.

İsterseniz ilk olar statik olgulardan bahsedelim. Öncelikli ve en mühim olgu Kulelerdir. Bütün koridorlarda 3 ve merkez binanın yanında 2 şeklinde her team’in toplamda 11 tane kulesi vardır. Bu kuleler şampiyonların ana merkeze yaklaşmasını engellemek için oluşturulmuştur. Bir kuleyi yok etmeden aynı koridordaki başka bir kuleyi parçalamanız ve merkeze gitmeyi başarmanız imkansız olduğu için kule parçalamak oyunda öncelikli görevdir. Kuleleri yok etmek amacıyla farklı stratejiler güdülebilir. Strateji seçimi yapmadan önce farkında olmanız gereken ilk şey kulelerin saldırı önceliğidir. Kuleler hedef almaya başlarken minyonlar ilk hedefleridir. Menzili içerisinde eğer bir minyon bulunuyorsa öncelikle ona saldırırlar. Fakat ilk hedefi bozacak şeyler de vardır. Eğer düşman şampiyon, kulenin menzil alanı içinde bulunan müttefik bir şampiyona saldırırsa kule hedefini minyondan alarak zarar veren şampiyonu hedef alır. Bunun sebebi kulenin kendi takımını ve merkezini koruma amacı gütmesidir. Kendi Team’inden bir oyuncunun zarar almasını bir sakınca olduğunu düşünür ve saldıran düşman şampiyon menzilinden çıkana dek ona hasar verir. Bu nedenle kulenin menzilinde düşman bir şampiyon varsa ona zarar vermekten kaçınmak gerekmektedir. Çünkü kuleler epey kuvvetli itemlerdir ve zararları oldukça büyüktür. Ayrıca şampiyonlara verdikleri zarar saldırdıkça güçlenir. Demem o ki bir şampiyonun kuleden gördüğü ilk zarar ve ardından verdiği zararlar kıyasla büyük farklılık olmaktadır. İlk kez oynayan kişilerin kuleyle kendilerini denememesi önerilir. Kuleleri yıkmak amacıyla minyonların yardımından faydalanmak en sağlam taktiktir.

İkinci dereceden önemli statik item inhibitörlerdir. İnhibitörlerden koridorlarda bir adet vardır. Konumları sabit ve 3. Kulelerin yanıdır. İlk üç kule yok olmadan inhibitörü yok etme imkanı yoktur. İnhibitör parçalamak kısıtlı bir zaman aralığında devam eder. Ayrıca bu zaman aralığı içinde yok ettiğiniz inhibitörün olduğu koridordan ilerleyen dost minyonları geliştirirsiniz. 3 dakika olmasının ardından inhibitörler yeniden oluşur ve siz inhibitörleri bi kez daha yok edene dek minyonlarınızın gelişmesi durur. Grafiklere göre inhibitörü önce yok eden team’in oyun kazanma oranı büyür. Bu nedenle taktiklerinizi oluştururken kuleleri ve inhibitörleri öncelikli gaye şeklinde zihninize kazımalısınız.

Başka bir statik item de minyonlardır. Minyonlar oyunun başlangıcından 90 saniyenin ardından oluşur ve bütün koridorlarda düşman kuleye yönelirler. Minyonların da kuleler gibi birincil amaçları bulunmaktadır. İlk ve en mühim öncelikleri düşman minyonlar, ardından kulelerdir. Şayet bunlar minyonların menzil alanı dahilinde değilse minyonlar kendilerine yakın olan şampiyona saldırmaya başlarlar. Bazı etmenler minyonların hasar verme öncelik sıralamasını da değiştirir. Misal düşman minyonların yakınında düşman bir şampiyona otomatik hasar vermeniz minyonun aniden sizi hedef almasına sebep olmaktadır. Minyonlar savaşın ilk zamanlarında şampiyonlardan sayı fazlalığı nedeniyle daha kuvvetlilerdir. Bu yüzden asla minyonları küçümsememeli ve düşman şampiyonun arkasında epey minyon bulunurken düşmanla çatışmamalısınız. Minyonların oldukça mühim olmasının başka bir nedeni ise öldürdükçe altın kazandırmalarıdır. Savaşta gidişatı değiştirebilecek unsurlardan biri olan eşyaları elde edebilmek amacıyla altın bulmak zorundasınız. Altın elde etmek için el seri metot minyon öldürmektir.

Başka bir önemli unsurun merkez kule olduğunu söyleyebiliriz. Savaştaki 11 kulenin başındalardır, ayrıca büyük miktarda canı vardır. Bir ve birden fazla inhibitör ve yanındaki 2 tane kule yok olmadan zarar alamaz. Kulelerin yanı sıra şampiyonunuza zarar verebilecek bi unsur değildir. Sadece büyük miktarda canı bulunur. Ayrıca savaşı başarıyla bitirmede tek taktik düşman team’in baş kulesini yıkmaktır. Yıkabildiğiniz miktarda kule yok edip, düşman şampiyon öldürüp, altın biriktirip, minyon yok edin ne yazık ki baş kuleyi yok etmeden savaşı başarıyla bitiremezsiniz.

Canavarlar ise 3 yolun arasındaki orman isimli bölümde 110. Saniyede var olurlar ve öldürüldükten bir zaman ardından yeniden dirilirler. Çeşitlerine göre birtakım canavarlar öldüren şampiyon ya da team’e farklı gelişmeler sağlayabilir. Bu gelişmeler iki düşman team arasında farklılık yaratmaları nedeniyle kazanıma dönüşebilirler.

Genel anlamda oyunda yeni başlayarak gelişebilmeniz için gerekli tüm bilgi ve taktikleri sunmaya çalıştım bu yazıda. Şepşeker oyundur. Oynayın, oynatın. İyi şanslar!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku