Half Life Nedir?

0 38

Half Life Nedir?
Microsoft’tan istifa eden Gabe Newell & Mike Harrington, Valve Adlı oyun yapımcı bir şirket kurmuşlardır.
Microsoft şirketinde de bir çok katkısından sonra ayrılan bu iki yazılımcı 3 boyutlu bir aksiiyon oyunu yapmak kolları sıvadı.
Başarılı bir oyun olan ilk FPS oyunu doom’dan esinleniyorlar.
İlk oyunları QUIVER isminde bir FPS oyunuydu. E3 oyun sergisinde sergilediler ve pek istenilen geri dönüşü sağlayamadılar. Oyunu akıcılığı ve öyküsünde büyük bir eksik vardı. Daha sonrasında Bilim Kurgu yazarı ve grafitici olan Mike Laidlaw’u ekibine davet ediyor ve kabul ediyor.
Image for post
Oyunun piyasaya çıkacağı tarihten 1 sene erteleyen gebe ve mike daha mükemmelinin peşinde olduklarını söylüyorlardı.
Sonradan katılan laidlaw ile oyunu sıfırdan yapmaya başlayan bu üçlü bir devrin en iyi FPS oyununu yapacağını kim bilebilirdiki?
Ve Half-Life
Half-life biraz değişiklikten sonra 8 Kasım 1998’de piyasaya çıkarılıyor.
Oyunun ismi değiştiriliyor ve Half-Life olarak piyasaya çıkarılıyor. E3 oyun sergisinde gösterilen oyundan baya farklı çıkan oyun gerçekten de istekleri karşıladı.
Oyunun Hikayesi: Beyaz yakalı olarak Gordon Freeman’ı rolünü canlandırıyor.
Tüm zamanlardaki gibi Black Mesa Araştırma Merkezine giden beyaz yakalı Gordon, stabil bir gün geçireceğini zannediyor ama ters giden bir deney sonucu XEN isim verilen, saldırgan camavarların olduğu bir gezegenin geçidi açılıyor ve kargaşanın tam ortasındayız!
Bir taraftan canavarlara karşı hayatta kalmayı çalışırken diğer yandan hükümetin adamlarıyla uğraşıyorsunuz.
Hikayesi ve o zamanın teknolojisi ile yapılan grafikleri ile dikkat çeken bu oyun FPS oyunlarda bir devrin kapısını açıyor.
Oyun piyasaya çıkar çıkmaz “Gelmiş Geçmiş En İyi Oyun” ve “Yılın En İyi Oyunu” ödülünü alıyor ve 10 Milyondan fazla satıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku