Fortnite Nedir?

Fortnite

0 43

Epic Games tarafından uzun yıllardır geliştirilen bu oyunda etraftaki çeşitli ağaç gibi kaynakları parçalayıp kırıp-dökmek, bulunan malzemeleri toplamak, toplananlar ile duvar, merdiven, büyük build’ler gibi itemler inşa etmek, oyun haritasında hedefi bularak hızla etrafına savunma kalesi kurmak ve bu hedefi akın akın gelen düşmanlardan uzak tutup korumak çekirdek oynanışı oluşturmakta.

Bu döngünün içerisinde görevleri yerine getirerek kahraman, kurtulan, tuzak, silah gibi çeşitli kartlar düşürüyorsunuz ve bu kartların iyilerini kullanarak özelliklerinizi geliştirip arttırıyorsunuz. Görseller şepşeker, silahlı oynanış epey tatmin edici, kır dök – topla – inşa et – saldır muhabbeti adeta bağımlılık yapıcı.

Build, oyunda öğrenmeniz gereken ilk ve en önemli şey. Eğer oyun tuşlarını ayarlamazsanız default şeklinde build tuşları f1, f2, f3, f4 üzerinde gelir. Bunu girer girmez söylediğim şekilde ayarlayıp alışmaya çalıştığınız takdirde size çok daha iyi bir oyun deneyimi sunacaktır.

q – duvar
e – merdiven
v – zemin
f4 – çatı (en gereksiz build)

Build’in en önemli yanı PUBG’deki gibi biri size aniden terminatör edasıyla sıkmaya başladığında sunumsuz yakalandığınız an, sağa sola zıplayarak cover aramak zorunda kalmıyorsunuz. Yapacağınız ilk şey etrafınızı direk duvarlarla kapatmak olmalı. Sonra o build’in içinde ateşin nereden geldiğini anlamalısınız ve ardından ona göre aksiyon almalısınız. Düşmanla yakın temastayken de çatışmayı lehinize çevirmek ve sağlama almak için build’leri kullanmalısınız. Bu build’ler de kendi aralarında atak ve defans olmak üzere ikiye ayrılıyor. Atak build’lerde merdivenin önemi oldukça büyük. Oyunda yediğiniz tüm ataklar size bi süre sonra atak yapmayı büyük ölçüde öğretecektir, bu süreçte sabırlı olunuz.

Alışmak çok zor değil, silahların nasıl tepeceğini aşağı yukarı yarım saatte öğreniyorsunuz. Özellikle Pubg’nin aksine shotgun’ları oyun boyu kullanmalısınız. Hatta envanterde devamlı 2 shotgun bulundurmanın nimetlerini oynadıkça anlayacaksınız.

Oyunun en kötü özelliklerinden biri kesinlikle envanterin sınırlı olması. Üzerinizde her şey dahil olmak üzere sadece 5 item taşıyabiliyorsunuz. Bu yüzden bu itemlerle iyi seçimler yapmanız sona kalıp kalamayacağınızı belirliyor. Genelde tercih edilen itemler;

1- Makinalı Silah
2- Shotgun
3- Sniper
4- Kalkan İksiri veya Kit
5- Roketatar

Bulduğunuz itemlere göre 2 shotgun almanızda büyük fayda var fakat bunun için hangi itemden vazgeçeceğiniz tamamiyle size kalmış.

Elbette Epic Games oyunu tek bir moddan ibaret sunmadı oyunun farklı modlarını inceleyelim.

Save the World

Bu mod içinde başlıca düşmanımız zombi benzeri yaratıklar.

Kolayca anlaşılması adına “Left 4 Dead ile Minecraft karışımı” olarak tanımlayabilirim oyunu. İstediğiniz takdirde tek başınıza, isterseniz dört arkadaş bir araya gelerek oynayabileceğiniz Save the World modunda düşmanımız zombi olarak adlandırabileceğimiz yaratıklar. Oyundaki amacımızsa bütün görevlerde rastgele oluşturulmuş haritalarda hem kaynak toplamak, hem görevin gerektirdiği yapıyı inşa edip oluşturmak, hem de düşman akınlarını püskürterek savmak. Fortnite’ı sadece BR moduyla tanıyanların adeta hayal bile edemeyeceği kadar zengin ve güzel bir içeriğe sahip olan Save the World, bir yandan da BR’ye önümüzdeki dönemlerde gelecek olan içeriklerin habercisi diyebiliriz.

Battle Royale

Oldukça eğlenceli ve causal, klasik bir mod.

Gelelim hepinizin beklediği asıl meseleye, yani birçoğunuzun bu yazıyı okuma nedeni olan BR’nin detaylarına. Eylül ayında ilk kez sunulan BR modunda 100 oyuncu aynı haritaya atlıyor ve savaşın sonunda hayatta kalan son kişi ya da takım olmaya çalışıyor. Fortnite BR’yi elbette ki PUBG ile kıyaslamak mümkün fakat iki oyun arasında çok büyük farklılıklar bulunuyor. Öncelikle söylemem gereken Fortnite BR’nin inşa özelliği, ki bu özellik oynanışa ve maç sonuna büyük şekilde etki etmekte çünkü oyunculara kendilerini koruyacak ‘build’ dediğimiz yapılar, hatta kaleler yapma fırsatı sunmakta. Diğer yandan haritası PUBG’nin haritasına kıyasla çok daha küçük olan Fortnite BR’de herhangi bir ulaşım aracı bulunmuyor ama zaten buna gerek de olmadığını söyleyebiliriz. Diğer bir önemli fark ise Fornite BR’deki silahlardan çıkan kurşunların diğer gerçekçi “shooter” oyunlarındaki gibi direkt olarak nişan alınan noktaya gitmemesi, yani mermilerin nispeten bazı oranlarda saçılarak ilerlemesi. Tüm bu farklar bir araya geldiğinde de PUBG’nin simülasyona yakın oynayışından ziyade daha “casual” ve eğlenceli bir oyun tecrübesi sunduğunda hemfikir olabiliriz.

Battle Pass


Çıktığı an itibariyle oyunculara adeta rengarenk bir içerik sunan Fortnite BR için ilerleyen aylarda “Battle Pass” denen bir sistem hazırlandığı duyuruldu. Oyunun ikinci sezonu olarak lanse edilen süreçte aşağı yukarı 10$’a satış fiyatı belirlenen Battle Pass ile oyuna -tamamı kozmetik olarak- yeni karakterler, emote’lar, danslar ve pek çok eşya daha eklendi. Bunların küçük denilebilecek bir bölümüne direkt erişilebilirken büyük bölümüyse her gün verilen görevleri yaparak kazanılan yıldızlarla açılmakta. Ha şayet paraya kıyarım derseniz de sağlam bir meblağ karşılığında bütün içeriğe yayınlandığı ilk an sahip olabilirsiniz. Henüz yayımlanan üçüncü sezon Battle Pass’iyse öncekilere göre çok daha fazla içeriğe sahip ve bu sezonun en büyük ödülü John Wick’in kopyası sayılabilecek bir karakter olarak sunuluyor.
Nasıl ve nereden satın alınır?
Oyunun toplam 40 milyon oyuncuya ev sahipliği ettiği açıklandı.

Böyle kısa bir sürede ciddi oyuncu kitlesine ulaşabilen Fortnite, haftalar önce 40 milyon toplam ve 3.4 milyon eş zamanlı oyuncuya ev sahipliği yaptığı belirlendi. Böyle büyük bi başarı elde etmesinin en önemli nedenlerinden biri elbette ki oyunun BR modunun ücretsiz oynanabilmesi diyebiliriz. Muhtemelen pek çoğunuzun aklındaki soru, oyunu nereden indireceksiniz? Pekçok kişi gibi siz de ilk olarak Steam’e bakmış olabilirsiniz ancak yapımcı Epic Games, Fortnite’ı yalnızca kendi yazılımı üzerinden indirtmekte. Eğer Fortnite’ın Save the World modunu oynamak isterseniz epicgames.com/fortnite adresi üzerinden oyunu satın almanız gerekiyor. Oyunun Standart Edition’ı 19.99$, Deluxe Edition’ı 59.99$, Super Deluxe Edition’ı 89.99$ ve Limited Edition’ı 149.99$’dan satılıyor ama gözünüzün korkmasına gerek yok, Save the World’ün de tamamlandığında ücretsiz oynanabileceğini söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku