Call of Duty Nedir?

Call of Duty Nedir?

0 48

CoD, Call of Duty oyunlarının sonuncusu: Bünyesinde pek çok oyun çeşidi bulunduran, bununla birlikte çeşitli gamer’ların dikkatini üzerinde toplayabilecek olduğunu düşündüğümüz yeni tasarım. Bahsetttiğim gibi bütün oyun modlarına kıyasla oyuncuların ilk tercihi, en çok oynanan oyun kuşkusuz Warzone. Düzenli olarak özgün upload’lar yapan Warzone’un yakın zamandaki en popüler oyun türünün, battle royale altyapılı geliştirildiğini söyleyebiliriz. Hatta bunların yanı sıra Warzone’u Modern Warfare’dan farkı tutarak çok ayrı bir oyun olarak sınıflandırmamız mümkün
CoD: Modern Warfere’ın içindeki story düzeninin yanında Hardpoint, Domination ve Search & Destroy başlarda olmak üzere sitelerde deneyebileceğiniz çok oyunculu modları da gözde olmaktan kaçmıyor. Modları incelemeye başlayabilir miyiz?

Hardpoint
Black Ops 2’den itibaren bu zamana kadar Warzone’da bulunan Hardpoint’te oyun alanındaki bazı bölümlerde düşmandan çok bulunarak point elde etmeye başlıyorsunuz. Bölümlerde bulunduğunuz her 1 sn karşılığında 1 point elde ediyoruz, bu zaman diliminde savaşın sona ereceği süreyi belirten sayaç duruyor. Bölümün içerisinde point biriktirirken rastgele bi düşman gamer bölüme ilerlerse iki team de point alamıyor ve düşman gamer’ı öldürmeniz görev sayılıyor. Kısıtlı bi zamanın nihayetinde farklı bir Hardpoint alanına ilerlemeniz görev oluyor ve bununla birlikte en büyük skoru elde eden team eli başarıyla bitiriyor. Hardpoint alanlarının içerisindeyken düşmanları her ne kadar öldürebilirseniz doğru orantıda fazla point elde edersiniz.

Domination
Flama almaca olarak adlandırabiliriz. Alandaki bazı bölümlerde bulunan üç adet flamayı düşmandan daha hızlı kapmak için çabalıyoruz. Flamaların bulunduğu bölüme ilerlediğimizde bize ait olan bayrağı yavaşça tepeye çıkartıyoruz, bu zaman zarfı bitene dek haritadaki bölümün sınırlarında bulunmalıyız. Üç bölümden bi tanesini elde ettiğimizde her beş sn’de 1 point alıyoruz. Ve bu elin sonucundaki puanları değiştiriyor. Düşmanın kazandığı bölüme flamamızı koymak amacıyla öncelikle düşmanınkini kaldırmamız gerekmekte. Bu yüzden düşmanın kesinlikle alanın ortalarında belirtilen bölümü ele geçirmesine karşı durmak epey mühim. Garanti olması için iki flamayı takımınızda bulundurarak rakibi yenmek için koca bir ilerleme kaydedebiliriz.

Search & Destroy
Yeniden Warzone’nin en old oyun çeşitlerinden Search & Destroy, şimdiye kadar en fazla tercih edilen FPS game’lerinden Counter Strike’a epey benziyor. Bütün ellerin başlangıcında bir team saldırgan bir team savunan kısımda yer alıyor ve saldırgan kısım alandaki bazı bölümlere tuzak yerleştirmek için uğraşıyor. Elbette düşmanların hepsi öldürerek de eli başarıyla bitirebiliyor. Savunan kısım adına da eşit olmak üzere iki seçenek mevcut. Ya düşmanın hepsini öldürmesi ya da yerleştirilen tuzağı 45 sn geçmeden halletmesi gerekmekte. Altı eli başarıyla bitiren team kazanıyor. Bu savaş seçiminde yapılabilecek pekçok taktik mevcut. En mühimlerinden biri de düşmana çaktırmadan tuzağı halletmek ya da yeniden düşmana çaktırmadan tüm takımı öldürmek.

Warzone
Jet içinde başlayan savaşta oyun alanının herhangi bir yerine inebiliyoruz ve zeminde bulunan gun, teçhizat ve altın gibi itemleri yanımıza alıyoruz. Guns düşmanları öldürebilmek için oldukça paha biçilemez fakat lokkk arkadaşlarımızla oynadığımızda ölen birini tekrar oyuna döndürmek için 4500$ harcamamız gerekiyor. Bunun yanında UAV, Self Revive gibi özellikleri satın alabildiğimiz için para toplamak da çok önemli. Warzone diğer battle royale oyunlarına göre biraz daha insaflı. Oyunda ilk ölüşümüzün ardından Gulag adı verilen bir bölüme giriyoruz. Hapishane konseptinde, ölen başka bir oyuncuyla elimize verilen rasgele bir silahı kullanarak bire bir yapıyoruz ve kazanan oyunda bir şans daha elde ediyor. İlk başta atlayacağımız noktayı doğru seçmek çok önemli. Nişanımıza güvenmiyorsak birçok oyuncunun tercih ettiği şehir merkezi ve Superstore gibi bölümlere atlamamakta fayda var. Storage Town, Boneyard ya da TV Station çok daha makul tercihler.

Oyun İçi Satın Alımlar
Oyun içinde herhangi bir şey almak için Call of Duty Point adındaki sanal para sistemini kullanmamız gerekiyor. Oyun içinde yer alan battle pass’i CoD Points ile elde edebiliyoruz. Battle pass, Call of Duty oyunlarının legendary karakterleri ve gun’ları gibi pek çok şeyden yararlanmamıza yardımcı oluyor. CoD: Modern Warfare adına “pay 2 win” söylemek olmaz. Oyunun içerisinde satın alınacak itemlerin neredeyse tümü kozmetik ve estetiğin yanında hiçbir fayda vermiyor. Pektabii itemlerimizi büyütmemizi sağlayan satın alım yolları var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku